TME ® Electronic Components

Особисті цінності як основа успіху компанії

22 Фев 2019

Інтерв’ю з генеральним директором дочірнього підприємства Phoenix Contact в Україні Андрієм МАКСИМЦЕМ.

Андрій МАКСИМЕЦЬ — генеральний директор дочірнього підприємства Phoenix Contact в Україні. 38 років. Закінчив Львівській лісотехнічний університет за фахом економіст-міжнародник. До теперішньої посади працював у відділах продажів низки міжнародних компаній.
Очолює Phoenix Contact в Україні з лютого 2О16 р.

– Андрій Романович, Phoenix Contact – компанія відома, і ми про неї багато знаємо, але хотілося б почути від Вас про її місію на електротехнічному ринку, її унікальність, самобутність, традиції, принципи корпоративної ідеології...
– Компанiї Phoenix Contact майже 100 років, її було засновано в 1923 році в Німеччині як дистрибуційну фірму.  Але вже через 5 років – у 1928 році – ми розробили першу у світі електричну модульну клему. І з цього почалося виробнича історія компанії. Виробництво, наукова думка, інноваційність є основними елементами нашого корпоративного ДНК. Особливу увагу ми звертаємо на якість нашої продукції, на побудову довготривалих партнерських стосунків з нашими клієнтами.  До прикладу, відома в енергетичній галузі німецька компанія RWE цього року надала нам окремий приз за 90 років співпраці: з 1928 р. до цього року ми безперебійно є постачальниками електротехнічної продукції для цієї компанії. Ці речі і складають в широкому сенсі ту місію, яку перед собою ми ставимо, – розвивати електротехнічний і промисловий ринок, рухати його вперед і бути платформою для наших партнерів в їхніх інноваційних винаходах і підходах.

– А якого типу компанія? Вона сімейна? Як вона будується?
– Так, ми – сімейна фірма. Власником компанії є німецька родина. Зазвичай наші співробітники поєднують довгі періоди свого професійного життя із роботою у Phoenix Contact. У нас є традиція відзначати 10- та 25-річний ювілей праці в нашій компанії. Мені розповідали про людину, котра пропрацювала в компанії 70 років. Загальна атмосфера щодо довготривалої співпраці передалася і в Україну. Більшість співробітників, з якими я маю честь працювати, працюють в українському офісі понад 5-7 років, а декілька – з першого дня відкриття офісу в Україні, тобто з 2005 року. Погодьтесь, для українського ринку праці це доволі незвично, але мене це приємно вражає. Також мене дуже тішить те, що атмосфера нашої фірми передається і нашим партнерам.

– Якщо казати про структуру компанії, то що робиться в компанії, які є то підрозділи, департаменти? Які напрямки: електроніка,  електротехніка, автоматизація, ще щось?
– У нас, як у технологічної компанії, в першу чергу продуктовий підхід – структуру компанії ми виводимо з тих типів і сімейств продуктів, які виготовляємо. Є сімейство продуктів для промислової електроніки: клеми на друковані плати, корпуси, роз’єми для пристроїв промислової електроніки. Цей підрозділ називається Device connectors. Другий підрозділ – основний, фундаментальний для нашої компанії – Industrial Connectors & Electronics (ICE), і туди входить аж 6 підгруп: електротехнічні клеми, системи маркування, електромонтажний інструмент і все, що потрібно для монтажу в електротехнічній шафі, а також реле, інтерфейсна техніка, захист від імпульсних перенапруг, блоки живлення. Третій напрямок – Industrу Management & Automation (IMA). Це – контролери, промислові комп’ютери, пристрої функціональної безпеки, промисловий Wi-Fi, Radioline і все інше, що забезпечує передачу і обробку даних у технологічних процесах.

Четвертий напрямок, наймолодший, який з’явився зовсім недавно, – NewBusiness: все, що виходить за рамки нашого стандартного виробничого процесу. Наприклад, електромобільна тематика: контролери для зарядних станцій, автомобільні розетки, які
встановлюються в самому автомобілі, та роз’єми, які використовуються в електрозарядних станціях. В цьому підрозділі також знаходиться наша внутрішня компанія, маленький стартап, який розрісся до серйозного бізнесу. Цей стартап займається промисловим 3D-друком. Ми досить уважно придивляємося до ноу-хау, нових ідей, технологій, які з’являються зараз у світі.

– Які з цих напрямків більше всього працюють в Україні? Що для України актуально сьогодні?
– Традиційно, найбільше в Україні, як і в усьому світі, розвинена тематика клем, причому як електротехнічних клем, так і клем на друковану плату для промислової електроніки. Але нам дуже радісно і дуже тішить, що ринок України почав детальніше придивлятися і високо оцінювати якість наших контролерів і нашого промислового Wi-Fi. Ми є одним з небагатьох постачальників промислового Wi-Fi в Україні, який повністю сертифікований для українського ринку і може застосовуватися в будь-яких системах автоматизації. Неабияким попитом користуються наші системи маркування. При чому не лише маркування, що використовується в електротехнічних шафах і у виробничих процесах. Сюди ж входять промислові принтери – починаючи від ручних, що вміщуються в руку, до великих стаціонарних. Наприклад, в нашому київському офісі є один з небагатьох в Україні промислових лазерних принтерів, створених нашою компанією. Тобто всі речі, які я перерахував, актуальні для України і будуть набувати чим далі більшої актуальності.

– А як організована робота компанії в Україні? Яким способом ви просуваєте обладнання?
– Нашу клієнтську базу можна поділити на три такі великі групи. Перше – це дистриб’ютори і компанії, які займаються перепродажем нашої продукції. Друга група клієнтів – це системні інтегратори і «шафники», тобто компанії, які виготовляють свої електротехнічні шафи, системи автоматизації або іншу свою продукцію, використовуючи нашу компонентну базу. І третя – це кінцеві промислові споживачі. Це компанії, які використовують наші компоненти на своїх виробничих лініях, тобто виготовляють зовсім іншу продукцію: варять пиво, зберігають і переробляють вантажі, роблять муку, цемент і так далі. Українська команда Phoenix Contact на сьогодні налічує 18 людей. Ми виступаємо як торгова, не виробнича фірма, що складається з фронт-офісу, тобто продавців, регіональних інженерів, які працюють по всій країні, в нас їх 5 людей. І бек-офіс, до складу якого входять відділ обслуговування клієнтів, фінансовий відділ, маркетинг, логістика, продукт-менеджмент і склад, на якому зберігається продукція для українського ринку. Доволі просто і компактно.

– А яке місце українського офісу в усій системі Phoenix Contact?
– Звичайно, що український ринок, як і взагалі молода держава, за останні 13 років (час нашої роботи в Україні) пережила як злети, так і падіння. І відповідно це не могло не відобразитися і на нашій діяльності. Однак вже три роки поспіль ми дуже інтенсивно зростаємо. Це пов’язане не лише з відновленням українського ринку після революції, але також з тим, що з’являються нові бізнеси, нові компанії на електротехнічному ринку. Кінцеві споживачі поступово модернізують свої виробництва, і це все викликає попит на нашу продукцію. Від штаб-квартири стосовно розвитку українського офісу, того, як в нас зростає і збільшується бізнес в Україні, я постійно отримую позитивні відгуки.

– Як компанії, яка займається автоматизацією, запитання на модну тему: як Ви працюєте в руслі концепції 4.0?
– На нашу думку, ми зробили досить непогану роботу за останні декілька років в напрямку індустрії 4.0. Перш за все – це технологія PLCnext Technology, відкрита платформа для програмування контролерів. По суті справи, ми пропонуємо якісний промисловий контролер, який можна програмувати абсолютно різними мовами програмування. Багато з наших напрацювань ми використовуємо в першу чергу на нашому власному виробництві. У нас є окремий цех машинобудування, і коли запускається нова продукція або нова серія, ми розробляємо і будуємо виробничі лінії, які виготовлятимуть цю продукцію. Цей досвід, знання усієї специфіки промислової автоматизації, дозволяє нам дуже ефективно працювати в промисловості в концепції 4.0.

Також ми співпрацюємо з групою компаній Friedhelm Loh Group, в яку входять такі бренди як Rittal та Eplan. Разом ми створили спільноту «Платформа 4.0», яка займається розвитком і освоєнням багатьох розробок в галузі «Промисловість 4.0».

– Як Ви особисто оцінюєте перспективи революції 4.0 в Україні?
– Я її оцінюю дуже позитивно. Не буду братися за невдячну справу прогнозування, коли в Україні відбудеться перехід промисловості і зрощення її з концепцією 4.0. Це може зайняти п’ять років, а може і п’ятдесят. Я не зміг би це прогнозувати в жодній країні світу. Але вже сьогодні є підприємства, які починають використовувати технології 4.0 у своєму виробництві в Україні. Підприємства ж, які не модернізуються… на жаль, для них залишиться почесне місце в історії. Бо конкурувати в майбутньому, не застосовуючи частково або повністю концепцію 4-ої промислової революції, буде неможливо.

Думаю, що просто під дією старої доброї конкуренції українська промисловість буде змушена починати засвоювати ці новітні підходи, нові технології. Один з наших партнерів, який займається будівництвом елеваторів, каже, що до нього звертаються фермери з проханням максимально автоматизувати процеси, щоб (за можливості) на елеваторі взагалі людей не було. Тобто люди,  які важко заробляють гроші й рахують кожну копійку, скоріше  прийдуть до автоматизації, вони швидше вирахують і зрозуміють економію і всю користь автоматизації виробництва.

– Питання це має певний гуманітарний зміст. Ви кажете, щоб людей було менше. А чим тоді займатися людям?
– Це одне з питань, котре дуже часто обговорюється у контексті індустрії 4.0, і відповідь – це творчість, бо це те, що можуть люди і чого не можуть машини. Однак, в Україні на такий перехід потрібно декілька років. Тому хочу заспокоїти ваших читачів: завтра робота буде, післязавтра робота буде, через рік робота буде. І ніхто звільняти через повну роботизацію не буде. Ми до цього прийдемо плавно. Я думаю, що українська промисловість і український працівник матиме час на адаптацію до нових трендів.

– Наступне питання щодо Вас особисто. Як Ви бачите світ, як він розвивається, Ваше місце в цьому світі? Які технологічні напрямки Ви вважаєте найбільш цікавими, які нас чекають найближчим часом?

– Це цифровізація, оцифрування всього нашого світу. Один мій колега сказав, що вже через кілька років в Україні з даних твого мобільного, банку, поліклініки можна буде цілком детально визначити, хто ти, який в тебе колір волосся, колір очей, які в тебе вподобання і т.д. Основний технологічний тренд, який сьогодні підкорює розуми всіх: і інженерів, і бізнесменів – тотальна цифровізація, робота з великими даними, їх зберігання,  опрацювання. Це набуває особливого значення і для нашої компанії.
Своїй дочці я раджу вивчати англійську мову і паралельно мову програмування. Хоча б одну. Думаю, коли вона буде працювати в  обраній нею галузі, їй також доведеться спілкуватися з комп’ютерами на зрозумілій для комп’ютера мові програмування. Це речі, яким зараз ми, моє покоління, не приділяємо уваги. Насправді незнання мов програмування в майбутньому, років через 5, може викинути хорошого фахового працівника на узбіччя трудового ринку.

– А щодо енергетики, електротехніки? У попередньому номері журналу «Украина Электро» була стаття про рішення Phoenix Contact для сонячної енергетики. Як Ви оцінюєте перспективи?
– Це буде не лише моя оцінка, а й тих людей, які працюють в енергетичній галузі, займаються експертною оцінкою трендів, які набули сили в українській енергетиці. На ринок зараз виходять технології, які дозволяють будьякому домогосподарству зробити свою енергогенеруючу установку: сонячну або вітрову електростанцію.
Думаю, що велика енергетика збережеться. Людина може прожити без електрики, без електричного струму, а місто не може. І, відповідно, міста потребуватимуть великих енергоустановок, великих електростанцій, котрі збережуться і будуть оновлюватися.
Але поза містами домогосподарства будуть прямувати до того, щоб використовувати централізовану енергосистему як резервну.  Думаю, люди будуть схильні до того, щоб автономізуватися і бути більш незалежними від монополістичних енергетичних галузей та енергетичних установок.

– А ці великі електростанції теж будуть змінюватися на альтернативні, на Ваш погляд?
– Думаю, що з часом ми прийдемо до того, що ТЕЦ, які працюють на вугіллі і на газі, будуть потихеньку відходити у минуле. Атомні станції збережуться і будуть розвиватися. Біогазові станції набувають останнім часом дуже високої популярності. «Сонце» буде розвиватися високими темпами. «Вітер» дещо повільніше, оскільки будівництво вітрових електростанцій вимагає більше затрат, ніж у випадку із сонячними станціями. Ну, і не будемо забувати, що гідроенергетика, в принципі, – це також відновлювана енергетика.

– Які завдання Ви ставите перед собою як керівник компанії? Який бік Вашої роботи цікавіший для Вас: адміністративна, технічна? Як Ви бачите свою особисту місію? Розвиток бренда на регіональному рівні?
– В першу чергу, це прибутковість компанії. Та задача, яка притаманна ролі будь-якого генерального директора. Але досягти цього без дружньої команди, без нових людей я не зможу. Тому друге – це команда, її розвиток. Як в плані розвитку кожної людини, так і збільшення людей в команді. Розширення функціональних підрозділів, розширення асортименту продукції, який ми пропонуємо на українському ринку.
На регіональному рівні в нас є цікаві задумки, які плануються на наступний рік, і ми сподіваємося, що вони сподобаються нашим парт-нерам. Але поки що не буду заглиблюватись у подробиці. В останні десятиліття в Україні набула хорошого розвитку інженерна освіта. У нас багато технічних вишів, і, думаю, ми повернемося до розуміння того, що інженерна професія – це престижна професія. Ми у Phoenix Contact багато працюємо над тим, щоб діти хотіли бути інженерами.

– Не можна не помітити велику роботу українського офісу Phoenix Contact зі студентством. Це особлива програма?
– Нам, як компанії, де працює понад 7000 інженерів, ця професія є дуже важливою і рідною. Ми вже 8 років тісно працюємо з
українськими ВНЗ. І головний офіс нас дуже сильно в цьому підтримує.
По-перше, це освітня мережа EduNet (Educational Network), до якої на сьогоднішній день входить більше десяти українських технічних ВНЗ. В рамках цієї програми університети отримують обладнання для навчання студентів, а викладачі мають можливість проходити тренінги в головному офісі в Німеччині, а також спілкуватись із колегами з різних країн, обмінюватись досвідом, методиками і практичними роботами.

Є також міжнародний конкурс xplore New Automation Award, який відбуваєтєся один раз на три роки. Тут можна відзначити найкращих студентів у сфері автоматизації. Уся ця діяльність, насамперед, продиктована нашим відчуттям соціальної відповідальності перед суспільством, в якому ми працюємо. Професія інженера точно користуватиметься попитом, набуде особливого значення в тому числі і в Україні.

– Наприкінці інтерв’ю ми за традицією просимо розповісти про себе. Звичайно ми запитуємо про освіту, вік,
уподобання, сім’я, хобі…
– Мені 38 років. В мене вища освіта, я закінчив Львівський лісотехнічний університет, економічний факультет. За фахом я економіст-міжнародник. За своє життя засвоїв декілька іноземних мов. Я вільно говорю російською, англійською, польською мовою, трошки вже втратив навички іспанською, в мене було декілька спроб освоїти французьку і німецьку. Люблю читати, люблю займатися спортом, люблю кіно дивитися. Але зараз значну частину мого життя насправді займає робота.

– Тобто ваше захоплення – це робота?
– Так можна сказати. Безпосередньо до Phoenix Contact я 5 років працював в компанії, яка постачала інвертори для сонячних електростанцій. До того близько 7 років зовсім в іншій галузі – автомобільній. Продавав шини, працював на добре відомого імпортера. До цього працював в компанії, яка виготовляє і продає віконно-дверну фурнітуру і мансардні вікна. А ще до того була французька компанія (початок моєї трудової діяльності), котра виготовляла і досі виготовляє будівельні матеріали. Так сталося, що на 5 курсі університету я поїхав у Польщу на практику на фабрику гіпсокартону. Після 9 місяців практики мене взяли туди на роботу у відділ експорту (їздив час від часу до Львова здавати екзамени), після чого я був переведений в Україну на посаду менеджера з продажів в українському офісі цієї компанії.
За своє життя я продавав різні речі, але найцікавіше працюється з електротехнікою, електронікою. Я вірю у те, чим я займаюся, у продукти і рішення від Phoenix Contact. Продавець гарно працює тільки тоді, коли продає якісні речі, в які він сам вірить і корисність яких він сам відчуває.

– Це мабуть секрет успіху. Дякую за цікаву бесіду!

Інтерв’ю провів Євгеній ПОЛІЩУК, «Україна Електро».

Вы должны войти, чтобы оставлять комментарии.

© 2019 Журнал "Украина Электро"