TME

Володимир Назимок: щоб не брати кредит, ми будували свою СЕС на 2 МВт в два етапи

04 Фев 2019

Компанія «Еко-Фотуре» у лютому 2019 р. запустить на повну потужність сонячну електростанцію (СЕС) в селі Рихта (Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район) на 2 МВт. Про досвід будівництва невеликого об'єкта «зеленої» енергетики розповів директор «Еко-Фотуре» Володимир Назимок. Матеріал розміщений на ресурсі «Энергореформы». Інтерв'ю було опубліковано в канун запуску електростанції. Зараз об'єкт вже отримав «зелений» тариф і готовий до експлуатації, про що «Украина Электро» повідомляв раніше.

— Як починалася розробка проекту будівництва СЕС?

— Практики будівництва промислових СЕС ми не мали. Але був досвід встановлення дахових сонячних установок для приватних помешкань. Ідея будівництва повноцінної станції виникла ще у 2013 році, та її швидкій реалізації завадила політична ситуація в країні. Ми почали огляд місцевості й підбір ділянки під розміщення електростанції на Івано-Франківщині. Розглядали можливість будівництва станції на території очисних споруд водоканалу в Івано-Франківську. Однак через те, що цільове призначення земельної ділянки не можна було перевести під будівництво енергооб’єкту, ми відмовились від цієї ідеї.

— Чому проект реалізовувався у два етапи?

— В першу чергу через фінансування. Ми фінансували проект не за кредитні кошти, а власні. На той час банки пропонували непривабливі фінансові умови. А до Європейського банку реконструкції та розвитку ми не звертались, бо потрібно було проходити занадто складну процедуру отримання коштів.

Загалом будівництво СЕС вартувало близько 66 млн. грн., розрахунковий термін окупності – 5-6 років. Очікуваний прибуток було розраховано за програмою PVsyst за показниками генерації, й можу сказати, що поки розрахунки відповідають дійсності. Наразі факт навіть перевищує очікування на 10%, однак ми ще не пропрацювали календарний рік, тож остаточні висновки робити зарано.

— Як обирали проектувальника, адже на ринку багато пропозицій?

— Компанія-проектувальник – це 90% усіх робіт. Тому ми вивчали, в першу чергу, досвід роботи компаній на ринку. Детально оцінювали пропозиції компаній з підбору обладнання. В кінцевому результаті обрали генпідрядником першої черги 960 кВт компанію «Рентехно». Вона запропонувала ділянку з відповідним цільовим призначенням (за класифікацією будівництво споруд для об’єктів енергетики) у Хмельницькій області. Після оцінки пропозиції ми вийшли на підписання договору з перспективою розширення станції до 2 МВт.

— Першу чергу СЕС було уведено до експлуатації у серпні 2018 року. Які труднощі виникали під час реалізації проекту?

Спочатку місцеве населення сприймало це будівництво по-різному. Говорили, що будується щось радіоактивне. Після проведення громадських слухань, де були присутні понад 60 жителів, питання були зняті.

Тож ми отримали у довгострокову оренду ділянку й сплачуватимемо біля 100 тис. грн. на рік до місцевого бюджету. Завдяки станції ми працевлаштували більше десятка місцевих мешканців.

— Що можна сказати про перші результати роботи станції?

— З серпня 2018 року, тобто за 5 місяців, вона виробила 477 тис кВт-год. З них приблизно — 11 тис. кВт-год використано на власні потреби. Все інше – продаж в об’єднану енергосистему України за «зеленим тарифом». Хоча перший місяць роботи ми продавали електроенергію за ціною 5% нижче оптово-ринкової ціни, оскільки договір з ДП «Енергоринок» на продаж підписали тільки у вересні.

Найбільш продуктивним був, звісно, серпень (169 тис. кВт-год), найменшим – грудень (17 тис. кВт-год). Зазначу, що на обсяги виробництва, а у кінцевому результаті і на прибуток, впливає багато факторів, приміром, одним із значних чинників є оптимальний вибір нахилу сонячних панелей. Кут нахилу, наприклад, взимку, дає можливість не затримуватись снігу на панелях.

— Коли станція запрацює на повну потужність?

— Другу чергу потужністю 1040 кВт ми будували вже з іншим генпідрядником — компанією «Авенстон», до якої перейшов основний інженерний склад «Рентехно» та керівник «Рентехно прайм». Загалом станція площею у 3,8 га складається із 8066 сонячних панелей виробництва JA Solar (Китай) та 34 інвертори виробництва SMA SolarTechnology (Німеччина). Зараз отримуємо «зелений» тариф й підписуємо договір з ДП «Енергоринок», тож у лютому плануємо розпочати роботу.

Джерела: http://reform.energy, https://avenston.com

Фото компанії «Авенстон»

Вы должны войти, чтобы оставлять комментарии.

© 2019 Журнал "Украина Электро"